Röste.nu – Röste.nu-logotype 2018
– Nyheter från Röste i Bollnäs kommun i södra Hälsingland –
Redaktionen nås på 070–365 74 83 eller via e-post: Pär Nordqvist, redaktör

Nyheter 2021
Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
Foto: Pär Nordqvist, 2021. Kamera: Nikon D7000.
BINGOTÄVLING. Närmast kameran Peter Larsson, Anna Börnow och Karin Karlsson, som just har registrerat siffrorna och är på väg mot nästa kontroll.

Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder

RÖSTE 11 augusti 2021
Onsdagskvällar innebär motionsbingo i Röste under augusti, precis som förra året. På onsdagskvällen hotade SMHI med åska och regn men det höll sig borta. Ett 20-tal Röstebor, och tre Alftabor, deltog i bingon. En stor grönsakslåda stod på spel i extrachansen.


Det verkar inte riktigt vilja lossna när det gäller vinster i motionsbingon. Endast en deltagare fick bingo under onsdagens omgång. Det var Annette Bjärne. Hon valde en fotboll till barnbarnen som pris. Extrachansen däremot gick ut, det gör den varje gång. Den här gången var det 9-åriga Julia Sanna som vann den stora grönsakslådan, som skänkts av just familjen Bjärne och deras magnifika trädgård, där till och med vindruvor odlas i ett drivhus. Det var en stolt Julia som tog emot grönsakerna. Mamma Emma Jonsson närvarade, liksom mormor Åse Järpenge.
   – Julia älskar grönsaker så det blir inga problem att bli av med det där, säger Åse.
   Arne och Helene Sundström deltog med barnbarnen Alva och Ymer. De små färdades i sittvagn större delen av sträckan, men gick kortare stunder.
   – Det här var jättetrevligt. Man förenar nytta med nöje. Och för dom små var det också kul, det går jag i god för, säger Helene Sundström.
   Från Alfta kom Carina Rosén med barnen Mokthar och Viktor. De hade sett annons om motionsbingon på Facebook men visste knappt var Röste ligger.
   – Men vi hittade till slut. Jag tänkte att barnen skulle få röra på sig lite i stället för att bara sitta hemma och stirra på surfplattor och mobiler, säger Rosén, som gärna återkommer flera gånger.
   Extrachansen bestod inte bara av grönsakslåda utan även av en stor squash, ganska tung också. Den fick dras flera gånger eftersom två vinnare tackade nej till den. Men till slut nappade det och Barbro Johansson kom och hämtade grönsaken.
   – Kul att vinna även i år. Jag vann en påse korv förra året, säger Barbro.
   Redan nu på onsdag 18 augusti är det dags för en ny motionsbingokväll.

PÄR NORDQVIST
070–365 74 83

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
MOTIONSBINGO I RÖSTE 11 AUGUSTI 2021. Inga paraplyer behövdes denna gång. Första motionsbingon i juli regnade bort. Här är några deltagare på väg mot kontrollen vid familjen Alfredsson (Norlings).

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
KORTARE RUNDA I ÅR. Nästan en kilometer kortare är bingorundan i år jämfört med ifjol.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
ARNE OCH HELENE MED BARNBARN. Alla verkade trivas längs grusvägen med bingostationerna. Arne och Helene heter Sundström i efternamn och i sittvagnen finner vi Alva och Ymer.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
DET BLEV INGET. Arne Sundström lägger i nitlotterna i turnan. Chans till vinst fanns fortfarande när extrachansen drogs.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
INGEN TUR FÖR HANNA. Hanna Alfredsson har gått i mål och kan konstatera att det inte blev någon vinst.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
ALFTABOR. Carina Rosén med barnen Mokthar och Viktor såg annons om motionsbingon i Röste på Facebook och stack iväg med bilen.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
JULIA VANN IGEN. Nioåriga Julia Sanna hade turen att vinna Extrachansen, en låda med färska grönsaker och en del frukt. Julia vann förra året också, men då bara en påse korv.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
TUNG VINST. Barbro Johansson känner att det är tyngd i vinsten, en stor squash.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
BARBRO OCH SQUASHEN. Fina och tunga vinster i motionsbingon i Röste.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
FRUKT OCH GRÖNT – VISST ÄR DET SKÖNT? Vindruvor, apelsin, lökar, morot, äpplen, ja det mesta fanns i grönsakslådan. Man ville nästan provsmaka.

Röste.nu – Nyheter – Välbesökt motionsbingo undgick ruskväder 2021
SYSKON. Alva och Ymer heter vi.

Publicerad: 2021-08-17
Fler nyheter

Röste.nu – Nyheter – Fullsatt på Långnäs när Diggiloo gästade Bollnäs (Bilden tagen i Ronneby) 2021
Foto: Kristofer Sandberg.
FOLKFEST PÅ LÅNGNÄS. På fredagskvällen gästade Diggiloo-turnén Bollnäs och Långnäs. En rad kända artister underhöll den 3 000 stora publiken. (Bilden är en pressbild tagen i Ronneby).

Fullsatt på Långnäs när Diggiloo gästade Bollnäs

Tommy Nilsson, Tusse, Sarah Dawn-Finer, Jessica Andersson och Per Andersson m fl i högform
Röste.nu – Nyheter – Så avgjordes ankracet i Röste 2021
Foto: Pär Nordqvist, 2021. Kamera: Nikon D7000.

Så avgjordes ankracet i Röste

RÖSTE 7 augusti 2021
På lördagen avgjordes det 15:e ankracet i Galvån i Röste. Det blev ett spännande race med en publik påomkring 40 personer. Hans Lindberg kommenterade och Nina Norell höll reda på vilka ankor som låg bäst till. En av utmanarankorna, nämligen Anna Anka, hamnade på pallplats för första gången (se bilden). Det gav 1 000 kronor till dess ägare Therese Berglund.
Röste.nu – Nyheter – Samtliga ankracevinnare 2006–2021
Röste.nu – Nyheter – Grill- och familjefest på Dönjegården 2021
Foto: Pär Nordqvist, 2021. Kamera: Nikon D7000.

Grillfest på Dönjegården

RÖSTE 7 augusti 2021
På kvällen efter ankracet öppnades Dönjegården upp för den traditionella grill- och familjefesten. Regnet hängde i luften. Här grillar Ida Blixt kycklingfiléer och majs.
Storbrand i Unax järnhandel i Ljusdal

Branden under kontroll • Elfel tros vara orsaken
Tillbaka till nyhetsarkivet 2021
Till startsidan röste.nu
Till Bygdens Nytt


Till toppen av sidan